Nissan

Aby sięgnąć do początków firmy, musimy się cofnąć do 1911 roku. Wtedy to w Tokio Masujiro Hashimoto zakłada fabrykę samochodów o nazwie Kwaishinsha. Wkrótce, bo już w 1914 roku pojawia się pierwszy samochód, który nazwany został DAT. Jego nazwa powstała od pierwszych liter nazwisk osób, które pracowały przy jego konstrukcji. Z ciekawostek warto wspomnieć, że „datto” w języku japońskim oznacza uciekającego zająca. W związku z tym na maskach pojazdów pojawiła się właśnie figurka biegnącego zająca. Na początku działalności przedsiębiorstwo skupiało się głównie na produkcji samochodów ciężarowych. W tym miejscu należy zaznaczyć, że w 1919 roku została założona firma Jitsuyo Jidosha, która kilka lat później połączyła się z zakładem Kwaishinsha.

Na początku lat 30. XX wieku pojawia się prototyp o nazwie Datson, którego oznaczenie zmieniono na Datsun. Staje się to po tym jak większościowym udziałowcem DAT zostaje producent części do samochodów Tobata Casting. Należy zwrócić uwagę, że holding firm, który skupiał producentów części samochodowych powstawał od 1928 roku. W roku 1933 doszło do połączenia firm, a jednocześnie był to pierwszy rok produkcji aut przez Nissana. Nazwa przedsiębiorstwa wzięła się z połączenia pierwszych sylab imienia prezydenta firmy – Nihon Sangyo. Pierwszym seryjnie produkowanym autem był Datsun, który powstawał od 1935 roku. Wkrótce rozpoczął się także eksport pojazdów do Australii oraz starty w rajdach i wyścigach.

Nissan Patrol / Fot. Nissan

Podczas II wojny światowej Nissan produkował auta na potrzeby wojska. Zajmował się także produkcją samolotów i silników, a do produkcji aut osobowych powrócił w 1947 roku. Wtedy też zdecydowano się na współpracę z brytyjskim Austinem, czego efektem było powstanie w 1953 roku licencyjnego pojazdu. Wcześniej jednak debiutuje model Patrol. To pojazd z sześciocylindrowym silnikiem o mocy 85 KM i napędem 4×4, który przypomina amerykańskiego Willysa.

Pod koniec lat 50. XX wieku roku rozpoczyna się produkcja modelu, który nazwany został Bluebird. Za jego napęd odpowiadał silnik o mocy 34 KM, a auto było eksportowane do Stanów Zjednoczonych. Od 1962 roku pojazdy o nazwie Datsun pojawiły się również w Europie.

Od 1957 roku produkowany jest Nissan Skyline. Pod jego maską znajdował się silnik o pojemności 1482 ccm i mocy 60 KM. Wkrótce zamontowano mocniejszą jednostkę napędową, a na rynku pojawiły się kolejne wersje samochodu. Popularnością cieszył się również Nissan Sunny powstający od 1966 roku do chwili obecnej.

Nissan Sunny / Fot. Nissan

Nissan 370Z / Fot. Nissan

Kolejnym kamieniem milowym w historii marki był rok 1969. Wtedy na rynku pojawia się legendarny model 240Z, który napędzał sześciocylindrowy rzędowy silnik o pojemności 2,4 litra i mocy 150 KM. Następnie od roku 1973 produkowana była seria 260Z z motorem 2,6 litra i mocy 129 KM, a dwa lata później debiutuje najmocniejszy wariant Z o oznaczeniu 280Z. Jego następcą był 280ZX, a następnie pojawił się model 300ZX. W 2002 roku zadebiutował 350Z, a zastąpił go oferowany od 2009 roku Nissan 370Z.

Z rozpoznawalnych aut warto wymienić także model Micra powstający od 1982 roku. Na uwagę zasługuje również Nissan Note i Juke oraz Qashqai, którego na rynku mamy obecną drugą generację. Autem elektrycznym oferowanym przez Nissana jest natomiast model Leaf. Z ostatnich informacji wynika, że do 2020 roku producent zamierza wprowadzić do swojej oferty pojazd autonomiczny

.Nissan Micra / Fot. Nissan

Warto dodać, że w 1983 roku po sprzedaży pod marką Datsun, samochody Nissan zostają zunifikowane pod marką Nissan. W 2012 roku koncern ogłosił jednak wskrzeszenie marki Datsun. Utworzona zostaje także luksusowa marka samochodów osobowych nazwana Infiniti. Samochody te obecne są w Europie od 2008 roku.

Należy również odnotować, że w 1999 roku powstał alians Renault – Nissan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *